Co nowe przepisy dotyczące dronów oznaczają dla konsumentów i firm

Z dniem 29 sierpnia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy Federalnej Administracji Lotnictwa dotyczące prywatnie użytkowanych dronów, a także modeli samolotów. Nowe przepisy są w rzeczywistości dobrą wiadomością dla hobbystów lotnictwa modeli samolotów i firm, które chcą wykorzystywać drony. Niestety, hobbyści dronów nie będą zadowoleni z nowych przepisów.

Zasadniczo, przed wprowadzeniem tych nowych przepisów, firmy nie mogły wykorzystywać dronów do celów komercyjnych, ponieważ nie istniały ramy regulujące ich działanie. Wraz z wprowadzeniem FAR 107, to się zmieniło.

Co to oznacza dla biznesu

Chociaż nowe przepisy stanowią dużą przeszkodę dla firm, które chcą korzystać z dronów, nowe przepisy FAA zapewniają ramy dla firm, aby rozpocząć proces. Ponadto, jest to pozytywny znak, że FAA jest, co najmniej, stara się nadążyć za technologią. Nowe przepisy są dostosowane do zapewnienia, że drony są obsługiwane bezpiecznie w miejscach publicznych w celu zminimalizowania ryzyka obrażeń osób i szkód majątkowych.

Nowe środki bezpieczeństwa obejmują zakazy przeciwko:

Latania poza linią widzenia kontrolera (lub obserwatora wizualnego)
Latania bezpośrednio nad głowami ludzi
Latania z prędkością przekraczającą prędkość naziemną 100 mph
Latania powyżej wysokości 400 stóp, w stosunku do jakichkolwiek struktur
Loty bez certyfikatu pilota zdalnego sterowania z uprawnieniem uzupełniającym dla małych UAS (bezzałogowych systemów latających)
Latanie w nocy bez specjalnego upoważnienia i oświetlenia nocnego
Latanie, jeśli widoczność lotu jest mniejsza niż 3 mile od stacji kontrolnej.

Przepisy te prawdopodobnie spowodują trudności w oferowaniu przez firmy usług dostawy dronem. Jednak wiele innych zastosowań komercyjnych jest obecnie możliwych do zrealizowania w ramach obowiązujących przepisów. Firmy budowlane, naukowcy, geografowie i wielu innych profesjonalistów i firm będzie mogło legalnie korzystać z dronów.

A co z hobbystami?

Przed wprowadzeniem nowego prawa, niekomercyjni operatorzy dronów w większości stanów cieszyli się taką samą swobodą, jak hobbyści zajmujący się modelami samolotów, kosztem hobbystów zajmujących się modelami samolotów. Kiedy wprowadzono pierwszy zestaw przepisów dotyczących dronów, poważnie utrudniło to hobbystom modelarstwa lotniczego, ponieważ zostali oni zgrupowani razem z operatorami dronów i uziemieni ze względu na obawy opinii publicznej dotyczące operacji dronowych. Teraz, gdy FAA stworzyła oddzielne przepisy dla operatorów samolotów modelarskich i dronów, hobbyści mogą latać swobodniej.

Niestety, nowe przepisy nie wprowadzają rozróżnienia między użytkowaniem drona jako hobbysta i do celów komercyjnych. Hobbyści będą więc teraz musieli zarejestrować się tak samo jak komercyjni operatorzy dronów, zanim będą mogli legalnie odbyć lot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *