Lekcje od Volkswagena: Nie zwalniaj informatorów

Lubimy myśleć, że nie karzemy ludzi za to, że są etyczni i uczciwi. Ale to się zdarza. Jest to jeden z powodów, dla których istnieją prawa dotyczące informatorów. Chronią one ludzi, którzy mówią prawdę władzy, narażając się na wielkie ryzyko osobiste… i jeśli kiedykolwiek kusiło Cię, aby zwolnić jednego z pracowników za zwrócenie uwagi na niewłaściwe postępowanie w Twojej firmie, zastanów się jeszcze raz.

Ci „wichrzyciele” nie tylko postępują słusznie, gdy mówią głośno o nieprawidłowościach, ale mogą cię pozwać za ich zwolnienie. Sprawa pracownika Volkswagena, właśnie złożona w sądzie stanowym Michigan i opisana przez Courthouse News Service, dobrze to ilustruje.

Jeden przypadek ilustruje

Daniel Donovan twierdzi, że został zwolniony z Volkswagena, ponieważ wyraził zaniepokojenie z powodu nieprzestrzegania przez firmę wymagań Agencji Ochrony Środowiska dotyczących dowodów. EPA badała firmę pod kątem oszukiwania w testach emisji w zeszłym roku, a dane Volkswagena zostały prawnie wstrzymane.

Donovan pracował w Biurze Głównego Radcy Prawnego firmy i zauważył, że „znaczące sankcje prawne” mogą wynikać z wewnętrznego traktowania wniosków dowodowych. Volkswagen nie zachowywał dowodów zgodnie z prośbą rządu i w rzeczywistości je niszczył.

Po tym jak Donovan zgłosił swoje obawy swojemu przełożonemu, został zwolniony. W swoim pozwie twierdzi, że stało się tak, ponieważ firma myślała, że ujawni on swoje obawy dotyczące niszczenia dowodów rządowi. Więc się go pozbyli.

To było niemądre posunięcie ze strony VW. Nie należy go powtarzać. W rzeczywistości, zrób coś przeciwnego.

Chroń osoby zgłaszające nieprawidłowości

Uczciwe firmy chronią sygnalistów, ponieważ wiedzą, że oszukiwanie, choć może przynieść dobre wyniki w krótkim okresie, może okazać się bardzo kosztowne. Powinieneś ustanowić zasady postępowania ze skargami informatorów i wyjaśnić pracownikom, że potrzebujesz ich pomocy w ochronie firmy poprzez utrzymywanie standardów etycznych.

Equal Employment Opportunity Commission prowadzi dochodzenia w sprawie wszelkiego rodzaju odwetowych zwolnień, a te są stosunkowo częste. Ale jak pokazuje ostatni pozew Volkswagena, kłopoty nie kończą się, kiedy zwalniasz osobę, którą uważasz za wichrzyciela.

Chociaż może być niezręcznie radzić sobie z prawdą, musisz być w stanie sobie z nią poradzić i odpowiednio ją traktować w swojej firmie. Zastraszanie i zwalnianie w odwecie nie są opcjami. Jeśli z nich skorzystasz, ten facet, który chciałby zniknąć, będzie Cię prześladował.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *