Pracownicy Chipotle składają pozew zbiorowy za niewypłacone pensje

Rok 2016 był rokiem do zapomnienia dla Chipotle. Od zarzutów karnych wynikających z wielu ognisk E. coli do nielegalnej polityki Twittera, popularna sieć burrito robiła wiadomości ze wszystkich złych powodów. A kiedy pada deszcz, to leje.

Prawie 10.000 obecnych i byłych pracowników Chipotle są teraz pozew firmy, twierdząc, że zostały one zmuszone do pracy niepłatnych godzin poza zegarem. Więc oto nasz najnowszy w trwającej serii: Don’t Do What Chipotle Did.

W pracy, poza zegarem

Mimo, że pracowników-powodów jest wielu, roszczenie jest zasadniczo takie samo: “Chipotle rutynowo wymaga od pracowników restauracji opłacanych za godzinę pracy, aby wykrakać, a następnie kontynuować pracę, dopóki nie otrzymają pozwolenia na wyjście”. Według pozwu, pracownicy od Kolorado do Florydy zostali zmuszeni do wykasowania zegara w określonym czasie, a następnie zobowiązani do pracy poza zegarem przez dłuższe godziny, aby wykonać zadania i osiągnąć cele budżetowe.

CNNMoney ma historię Briany Alexander, która pracowała w Chipotle w Miami:

Alexander mówi, że była zmuszana do zostawania do późna wiele razy w swoim sklepie. Jeśli pracownicy nie skończyli pracy do północy lub 12:30, byli wyrzucani z pracy, ale kazano im pracować aż do jej zakończenia, mimo że nie otrzymywali już wynagrodzenia. Alexander twierdzi również, że w niektóre dni pracowała na 12-godzinnych zmianach, ale po zakończeniu zmiany była wyrzucana z pracy, mimo że nadal pracowała w te dni.

A polityka off-the-clock rzekomo jest kontynuowana. Felipe Ricardo powiedział CNNMoney o swoim zatrudnieniu w Danbury, Connecticut tego lata, “Pracowałem tylko w nocy, ponieważ mam pełnoetatową pracę w ciągu dnia. Normalnie harmonogram mówi, że kończysz pracę o 23:30, ale to prawie niemożliwe, żeby wyjść o 23:30.”

W sądzie, bez wymówek

Chipotle, ze swojej strony, zaprzecza zarzutom. Pracownicy są generalnie zobowiązani do zakończenia zmiany między 23:00 a północą, a sieć twierdzi, że jej system komputerowy automatycznie wylogowuje pracowników o 12:30 w większości lokalizacji. Menedżerowie powinni dostosować godziny pracy pracowników do czasu spędzonego po tej godzinie, ale pracownicy twierdzą, że tak się nie dzieje.

I choć Chipotle może próbować argumentować, że jest to przypadek kilku odosobnionych incydentów, to jak na razie powodowie przyłączeni do sprawy pochodzą z niemal każdego stanu, w którym działa firma. Jest to kolejny czarny znak dla Chipotle i jeden ich reputacja nie może sobie pozwolić. Upewnij się, że unikniesz tego samego, przestrzegając federalnych, stanowych i lokalnych przepisów dotyczących wynagrodzeń i godzin pracy. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do doświadczonego prawnika zatrudnienia w Twojej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *