Przechodzisz na cyfryzację? Nie zapomnij o umowie o przeniesienie praw do wynalazku

W dzisiejszej nowoczesnej erze Internetu i napojów energetycznych, małe firmy występują we wszystkich kształtach, formach i rodzajach namacalności. Dzisiejsze firmy mogą istnieć wyłącznie w sferze cyfrowej, sprzedając produkty cyfrowe, z których ludzie korzystają tylko w świecie cyfrowym. Firmy, które nie są obecne w cyfrowym świecie, chcą się do niego dostać. Ale zanim firmy zatrudnią tego drogiego programistę, aby rozpocząć rozwój, należy podpisać umowę o przeniesieniu praw do wynalazku.

Opracowywanie kodu to nie tylko nauka, to sztuka. Podobnie jak fotografowie, programiści i koderzy są posiadaczami praw autorskich i właścicielami swojego kodu. Więc zanim Twoja firma zatrudni tego kodera do zbudowania kolejnego rewolucyjnego Thneed, upewnij się, że wiesz, kto jest właścicielem czego od samego początku.

Co to jest umowa o przeniesienie praw do wynalazku?

Zasadniczo, umowa IAA jest umową pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (lub wykonawcą), która stanowi, że wszystkie wynalazki dokonane przez pracownika/zleceniobiorcę podczas pracy dla pracodawcy należą do pracodawcy (przykładowa umowa). Umowy te są również powszechnie określane jako Assignment of Proprietary Rights lub po prostu Developer Agreement.

W świecie kodowania, programowania, tworzenia stron internetowych i tak dalej, IAA jest wymagane w celu uniknięcia problemów w dół drogi. Najczęstszym przykładem jest, gdy firma zatrudnia dewelopera bez posiadania ich podpisać IAA pierwszy. Po zbudowaniu czegoś wspaniałego dla firmy, deweloper następnie opuszcza.

Rok później inwestorzy chcą zainwestować pieniądze w firmę, ale dowiadują się, że to deweloper, a nie firma, posiada prawa, a być może oboje mają równe prawa do wynalazku. Inwestorzy muszą wziąć pod uwagę, że nieistniejący już twórca mógł po prostu sprzedać swoje prawa konkurencji lub nawet oddać je za darmo. Jest oczywiste, że brak cesji praw na samym początku może spowodować duże problemy czasowe w przyszłości.

Kiedy należy podpisać IAA?

Pracodawcy powinni dążyć do tego, aby wszyscy pracownicy podpisali umowę IAA przy zatrudnieniu. Jeśli pracodawca chce, aby pracownicy podpisali umowę IAA po rozpoczęciu pracy lub po wytworzeniu produktu, wynalazku lub programu, to lepiej, aby firma była gotowa do zapłaty. Wszystkie kontrakty wymagają zapłaty (np. pieniędzy), a prośba pracownika o podpisanie nowego kontraktu wymaga zapłaty.

IAA jest jedną z niewielu rzeczy ważniejszych niż płaszcz przeciwdeszczowy w San Francisco. Nie zatrudniaj programistów bez ochrony. Przyszłość Twojej firmy zależy od tego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *