Przedsiębiorcy zagraniczni: Rozpocznij swoją imigrację zgodnie z nowymi przepisami

Międzynarodowi przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w USA mogą doczekać się usunięcia kilku przeszkód imigracyjnych na mocy nowej zasady USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services). Zasada Międzynarodowego Przedsiębiorcy przyznałaby kwalifikującym się obcokrajowcom tymczasowe ulgi imigracyjne, jeśli ich wjazd do kraju “zapewniłby znaczącą korzyść publiczną poprzez istotny i wykazany potencjał szybkiego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy”.

Korzyść publiczna

Urzędnicy imigracyjni będą mogli przyznawać przedsiębiorcom zwolnienie warunkowe (tymczasowe pozwolenie na przebywanie w kraju) na zasadzie indywidualnej, jeżeli obecność w USA przyniesie korzyści publiczne dla kraju. Jak więc podejmowane są decyzje w tej sprawie?

Zagraniczni przedsiębiorcy muszą posiadać znaczący udział własnościowy w startupie, wynoszący co najmniej 15 procent, oraz odgrywać “aktywną i centralną rolę w jego działalności”. Startup musi zostać założony w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich trzech lat, musi mieć “znaczący i wykazany potencjał do szybkiego wzrostu biznesu i tworzenia miejsc pracy.” Przedsiębiorcy mogą wykazać ten potencjał, jeśli startup ma:

Otrzymał znaczącą inwestycję kapitałową (co najmniej 345 000 USD) od określonych kwalifikowanych inwestorów amerykańskich o ugruntowanej historii udanych inwestycji;
Otrzymał znaczące nagrody lub dotacje (co najmniej 100 000 USD) od określonych federalnych, stanowych lub lokalnych podmiotów rządowych; lub
Częściowo spełnia jedno lub oba z powyższych kryteriów i może przedstawić inne wiarygodne i przekonujące dowody na to, że startup ma znaczny potencjał do szybkiego wzrostu i tworzenia miejsc pracy.

Prywatna korzyść

W przypadku zatwierdzenia, zagraniczny przedsiębiorca otrzyma status “zwolnienia warunkowego” na początkowy okres dwóch lat, z możliwością przedłużenia o kolejne trzy lata, jeśli nowy biznes pozostaje aktywny, otrzymał znaczące dodatkowe inwestycje lub fundusze i osiąga roczny przychód w wysokości co najmniej 500 000 dolarów rocznie. Firma musi dodać co najmniej 10 pełnoetatowych miejsc pracy do swojej listy płac i nadal wykazywać znaczny potencjał wzrostu i tworzenia miejsc pracy. Aha, i przedsiębiorca musi nadal posiadać co najmniej 10% udziałów w firmie, aby kwalifikować się do przedłużonego okresu wejścia.

Proponowana reguła dla przedsiębiorców międzynarodowych nie jest jeszcze ostateczna: opinia publiczna może komentować propozycję przez 45 dni, a następnie USCIS odniesie się do tych uwag przed opublikowaniem daty wejścia w życie. Jednak dla zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć swoją działalność w USA, jest to bardzo dobra wiadomość.

Jeśli Twoja mała firma potrzebuje pomocy imigracyjnej – dla pracowników lub założycieli – skontaktuj się z doświadczonym adwokatem imigracyjnym w swojej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *